„W VMS Rehab Systems wierzymy w to, że dzięki przejęciu spółki Biopharmcor aktywnie uczestniczymy w nastaniu nowej ery w przemyśle farmaceutycznym, w której leki generyczne w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi i leczeniem dostosowanym do indywidualnych potrzeb klientów będą siłą przewodnią tego biznesu dla firm farmaceutycznych.” 

W 2007 roku w magazynie Wall Street Journal pojawił się artykuł o tym, że poczynając od 2010 roku, sector farmaceutyczny stawi czoła największej w swojej historii fali wygasania patentów. Eksperci przewidywali wtedy, że konkurencja ze strony producentów leków generycznych spowoduje drastyczne obniżenie wyników sprzedaży dużych koncernów w Stanach Zjednoczonych na kwotę 67 miliardów USD w latach 2007-2012. Spowodowane to  było  wygaśnięciem w krótkim czasie ponad trzydziestu patentów na leki oryginalne, które generowały bardzo duże przychody. Taki spadek (wynoszący prawie połowę łącznych przychodów ze sprzedaży wszystkich spółek farmaceutycznych) bez wątplienia miał i ma ogromny wpływ na przemysł biotechnologiczny i farmaceutyczny. Wskazówką dającą wyobrażenie tego, jak prędko rozwinął się biznes leków generycznych, jest fakt, że globalne przychody z tego tytułu szacuje się obecnie na 358 miliardów USD.  

Przyszłe trendy

Po tym, jak dany lek przestaje być chroniony patentem, producenci leków generycznych mogą rozpocząć produkcję i sprzedaż własnej „wersji” leku po znacznie niższej cenie.

Trend zwyżkowy w sprzedaży leków generycznych niewątpliwie zatrząsnął całą branżą, zmieniając sposób jej funkcjowania na dziesiątki lat. Tradycyjne firmy farmaceutyczne będą musiały dokonać odpowiednich zmian w sposobie działania, stosując zróżnicowane strategie, w tym fuzje i przejęcia głównych graczy na rynku leków generycznych.

W VMS Rehab Systems wierzymy w to, że dzięki utworzeniu spółki BioPharmcor B.V. (www.biopharmcor.com) ze spółkami zależnymi w Polsce i Kanadzie aktywnie uczestniczymy w nastaniu nowej ery w przemyśle farmaceutycznym, w której leki generyczne w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi i leczeniem dostosowanym do indywidualnych potrzeb klientów, będą siłą przewodnią tego biznesu.”

Spółka zależna BioPharmcor kończy obecnie tworzenie i testowanie generycznej wersji tadalafilu przed dopuszczeniem go do fazy badań klinicznych na ludziach. Badania kliniczne są niezbędne do wykazania, że wersja produkowana przez BioPharmcor jest identyczna w swoim działaniu jak oryginalna, co pozwoli otrzymać zgodę na dopuszczenie jej do sprzedaży na rynkach w różnych krajach.
Przygotowywana obecnie przez BioPharmcor generyczna wersja tadalfilu, przeznaczona jest dla mężczyzn cierpiących na zaburzenia erekcji (ED) i przerost gruczołu krokowego (BPH). Szacuje się, że wartość rynku leków pomagających w przypadkach zaburzenia erekcji wynosi w skali globalnej 4,5 miliarda USD.